Амброзия
от Всичко за 1 лев, свободната енциклопедия
Амброзия е напитка която дава безсмъртие, използвана дълги хилядолетия от древните богове. Смята се, че питието е създадено от легендарния герой бай Вичо - Казанджията.
Възможни начини на приготовление
Рецептата на чистата амброзия се смята за безвъзвратно изгубена. За да я научите ще се наложи да питате тайното обществото на първаколоците, които се срещат до всеки казан за варене на ракия.
В науката има спор кое питие е било създадено в следствие от опити да се налучка рецептата за амброизия. Според болшинството изследователи това е ракията. Тази теза е доказана както експериментално така и теоритично ("Който пий ракия, не умира!"). Според скептици и известна група германоговорящи учени истината се крие в бирата ("Който пие бира, не умира!"). Не малко са в подкрепа на теорията за пелина ("Който много пелин лочи, времето му на земята шса разсрочи!"). Все по-често в младите научни среди се появява мнението, че амброзията е резултат от забравен синкретизъм (сиреч коктейл) между всички алкохолни напитки. Те смятат, че амброзията е субстанция подобна на петрола, която при обработка се разпада на различни продукти - ракия (гроздова, ябълкова, крушева, кайсиева, черешова, др.), пелин, бира (светла, тъмна, но в никакъв случай безалкохолна!), коняк, вино (бяло, червено, пембяно), шампанско, водка, одеколон и т.н.
Личноста на бай Вичо
Бай Вичо, с неизвестно пълно име, според древен български летопис - Вичолокий Казанов (от лоча - пия, смуча), наречен Казанджията, е първия известен за историческата наука казанджия (майстор на ракия и амброзия). Предполага се, че той е откривател на скачения съд, с който се приготвя алкохол (наречен на негово име - Казан) и формулата на амброзията. Бай Вичо е известен като личен виночерпец на кан Аспарух. Той живял повече от милион години, а според мнозина е жив и до днес. Въпреки, че в Пещера, България се намира неговия гроб. Гробницата е открита от археолога Николай Овчаров, тя представлявала каменна постройка с размерите на НДК, но във формата на дамаджана и покрита с прелетеница от златни нишки и лозови клони дълги километри. На входа на гробницата са изписани знаменитите слова - "Който пий ракия, не умира", при отварянето на гробницата тялото на бай Вичо не е открито.
Според едно късно легендарно свидетелство, той се крие някъде навътре в пещерата Леденика където вари огромни количества ракия, с която смята един ден да предизвика ракиен потоп, който да пречисти целия свят от въздържатели, заради които според него българската нация пропада стремглаво (виж Сергей Станишев).
Бай Вичо е главен архитект на Великия казан и Великата ракиена чешма, намиращи се в Ракиевград - изгубеният град на древните българи, който бива издирван вече векове.