Простотия

от Всичко за 1 лев, свободната енциклопедия

Revision as of 16:02, 12 юни 2011; view current revision
←Older revision | Newer revision→

Това е качествена характеристика за нещата: колкото повече простотия има в даден предмет или социално явление, толкова по-качествено е то. При избор между две или повече неща, вие искате да изберете най-качественото от тях, което налага нуждата от измерване на простотията.

Измерване

В системата SI, мерната единица за простотия е азис (да не се бърка с асиз). Тя сравнява простотията на даден предмет с аудиозапис на песен на Азис, изпълнена на живо. В практиката са удобни и производните мерни единици кѝлоазис и мегаазис.

За измерване въздействието на социални явления, протичащи във времето, се използва мярката азиси в минута. Това ни позволява да сравним простотията в песен на Азис с простотията в чалга песните на други изпълнители. Този метод на измерване се използва при съставяне на класацията от хитове на радио Вазелина.

Зависимости

Въвежднето на мерна единица за простотия ни позволява да дефинираме важна аксиома: въздействието на дадено социално явление е функция на простотията. Съществуват данни, че тази зависимост е била позната още на древните чалга изпълнители.

С повишаване на простотията, въздействието рязко се подобрява. От друга страна, недостигът на простотия може да доведе до състояние на демотивация или отегчение
С повишаване на простотията, въздействието рязко се подобрява. От друга страна, недостигът на простотия може да доведе до състояние на демотивация или отегчение

Първи закон за простотията

Основният закон в Теория на простотията, известен още като Закон на бат Пепи, гласи:

Никой не може да пее с повече от 1 азис/минута, освен самият Азис.

Един от опиталите се да опровергаят този закон, е Икебаната. Все пак истинско брожение в научната общност предизвиква Божо, като за сега замерените резултати остават непотвърдени и несигурни, макар че някои учени плахо предполагат, че в този случай може да става дума за простотия измервана в мегаазис/минута, явление, което не е било наблюдавано, хъм… поне досега.

Лични инструменти