Добрич

от Всичко за 1 лев, свободната енциклопедия

Revision as of 14:50, 29 дек 2006; view current revision
←Older revision | Newer revision→

Добрич е икономически и културен център на Добруджа. Добрич е с население от 116 000 души и е осми по население в страната. Той е областен център на Добричка област, както и център и единствено населено място в община Добрич. Намира се на 50 км северно от Варна, на 480 от София и на 320 км от Стара Загора. Шаблон:Град с герб 2 Част от данните не са попълнени, но бихте могли да ги добавите.

Съдържание

География

Град Добрич е разположен в Дунавската хълмиста равнина върху Добруджанското плато. Градът е самостоятелна община и административен център на едноименната област. Територията на общината е с обща площ 1705 хектара.

История

Първи свидетелства за историята на град Добрич са открити археологически останки от времето на античността (ІV-ІІІ в. пр. Хр. — ІІ-ІV в. сл. Хр.) и ранното средновековие (VІІ-ХІ в. сл. Хр.). Открит е старобългарски некропол с езически гробове в центъра на града. Опустошителните нашествия на печенеги от първата третина на 11 век обезлюдяват вътрешността на Добруджа и животът в селищата замира през целия период на Второто българско царство.

През 16 век отново възниква селище. Негов основател е турският пътуващ търговец Хаджиоглу Пазарджик, чието име градът носи до 1882 г. Според сведения на турския пътешественик Евлия Челеби, посетил града към 16461650 г., в него има над 1000 къщи, около 100 дюкяна, 3 хана, 3 хамама, 12 джамии, 12 училища.

През 17 - 19 век. градът се развива като занаятчийски, търговски и земеделски център. Прочува се с изделията на тъкачеството, абаджийството, бакърджийството, с кожено-ловджийските си принадлежности, както и със селскостопанските си продукти — жито, ленено семе, сурови овчи кожи, вълна, сирене, кашкавал.

До началото на 19 век населението на града достига 12 000 жители. Голяма част от населението са пришълци от източните части на България след руско-турските войни (1810, 1828, 1845 г.). След Кримската война тук се заселва голяма група българи от Котленско.

През 1851 г. се организира прочутият Добрички панаир, който приема стоките на едрите търговци от Варна, Русе, Шумен и по-далечни градове. Оформя се културният облик на града, развиват се църковното и просветното дело, въвежда се девическо образование. Първата българска църква тук — Свети Георги, е построена през 1843 г., а през 1844 г. към нея е открито българско килийно училище. От 1869 г. започва благоустрояване: изгражда се градски парк, телеграфна връзка с град Варна, създава се пощенска станция, започва да работи построената през 1866 г. градска болница.

Градът е освободен от турско владичество на 27 януари 1878 г. С княжески указ от 19 февруари 1882 г. град Хаджиоглу Пазарджик е преименуван в Добрич, на името на добруджанския владетел Добротица.

На развитието на града през първите десетилетия на 20 век се отразяват политическите превратности, предизвикани от трите поредни войни. Първата окупация от румънските власти трае до 1916 г. След подписване на Ньойския мирен договор Южна Добруджа (и град Добрич) е в границите на Румъния. Борбата срещу румънската окупация продължава до 1940 г., когато е подписана Крайовската спогодба и Южна Добруджа е върната на България. На 25 септември 1940 г. българската армия влиза в Добрич. На тази дата се чества Денят на град Добрич.

Няколко десетилетия градът носи името на маршал Толбухин. От 19 септември 1990 г. с президентски указ е възстановено старото име — Добрич.


Политика

Икономика

Днес Добрич е съвременен промишлено-аграрен и транспортен център на Добруджанския край, един от осемте най-големи градове на България — важен културен, икономически и административен център в североизточния икономически регион на нашата страна.

Обществени институции

Образование

Културни институции

Добрич е сред Стоте национални туристически обекта, Български туристически съюз: Дом паметник "Йордан Йовков" , ул. "Ген. Гурко" 4, 08.00-12.00 и 13.00-17.00 ч. почивни дни - събота и неделя, Има печат.

Изкуство

  • Ансамбъл за народни песни и танци, бул. „25 септември“ 62, тел. 220 80
  • Драматичен театър „Йордан Йовков“, ул. „България“ 5, тел. 244 54 централа; 605573 каса; 605313 директор
  • Държавен куклен театър „Дора Габе“, бул. „25 септември“ 41, тел. 602483; 603448; dkt_dobrich@abv.bg ; http://puppet-dobrich.hit.bg/
  • Концертна зала, ул. Независимост, тел. 253 17
  • Универсална научна библиотека „Дора Габе“, ул. Независимост 7, тел. 30057, 22524
  • Художествена галерия, ул. „България“ № 14, 9300 Добрич; тел.: 058602, 215058, 602091; gallerydobrich@hotmail.com ; http://gallery.dobrich.com/

Музеи

  • Исторически музей – ул. „Д-р Константин Стоилов“ 18, п.к. 131; в „Стария Добрич“; 28256; 22642; museum@dobrich.Net ; dobrichmuseum@mail.Bg
  • Етнографска къща, ул. Колю Фичето 2, Тел. 24717
  • Етнографски музей „Стария Добрич“, ул. „Д-р Константин Стоилов“ 18, тел. 28342
  • Исторически музей, Отдел „Нова история“; бул. Трети март 1, тел. 28256 директор, 29381
  • Исторически музей, Отдел „Природа“; ул. „Кап. Д. Списаревки“ 43, тел. 24463
  • Исторически музей, Отдел „Възраждане“; бул. „България“ 14, тел. 22602
  • Къща-узей „Йордан Йовков“, ул. „Майор Векилски“ 18, тел. 28159
  • Къща-музей „Адриана Будевска“, ул. Васил Левски 56
  • Литературен музей „Йордан Йовков“, ул. Ген. Гурко 4, тел. 28254, 28213
  • Мемориален комплекс „Военно гробище“, бул. „25 септември“ 53, тел. 29307

Редовни събития

Литературни празници "Йордан Йовков"

Литературните празници "Йордан Йовков" се провеждат на 5 години чрез поредица от културни прояви, посветени на певеца на Добруджа - Йордан Йовков. По традиция кулминация в Литературните празници е общоградското честване, на което става връчването на Националната литературна награда "Йордан Йовков". Националната литературна награда "Йордан Йовков" е учредена през 1970 година като естествен израз на почитта на добруджанци към големия писател, възпял в творчеството си по неповторим начин добруджанската равнина. Наградата се връчва на български автори за значителни художествени постижения в съвременната българска литература в духа на Йовковата литературна традиция. Носители на наградата са: Дико Фучеджиев, Емилиян Станев, Симеон Султанов, Петър Славински, Илия Волен, Ивайло Петров, Николай Хайтов, Марко Семов, Иван Сарандев, Антон Дончев, Йордан Дачев и Атанас Цонков. Друг акцент в честванията е Националната научна конференция, посветена на Йордан Йовков. Конференцията се организира от Исторически музей - град Добрич в рамките на Литературните празници. В програмата на празниците влизат също много литературни премиери, четения, спектакли, изложби. Организатор на Литературните празници "Йордан Йовков" е Община град Добрич


Международен младежки музикален фестивал “Надежди, таланти, майстори” - Добрич-Албена


Провежда се ежегодно, през първата половина на месец септември. Празник на класическата музика, мащабна проява на творческо общуване между стотици музиканти от всички краища на света, място за сверяване на художествените критерии и постижения. За мнозина от младите дарования той дава мощен тласък за професионалното им израстване, а за най-добрите – трамплин за успешна международна кариера.

Програмата на фестивала-конкурс, организиран от Община град Добрич, ТА”Романтик травъл” Санкт Петербург, Русия и КК”Албена” с любезното съдействие на Министерство на културата-Национален център за музика и танц включва:конкурсни матинета и вечери, които се провеждат паралелно с концерти на лауреати на фестивала, майсторски класове, творчески срещи и уникалния по рода си концерт на международното жури,под председателството на проф. Виктор Чучков.

За десет години над 2 600 участници от 25 страни на Европа, Азия, Северна и Южна Америка и Австралия са преминали през фестивала-конкурс.


Европейски поп-рокконкурс “Сарандев” - Добрич

Град Добрич е домакин и организатор на един от най-авторитетните и доказани музикални форуми в страната - Европейски младежки поп-рокконкурс "Сарандев". Освен Община град Добрич организатор е и Младежки дом - гр. Добрич. Конкурсът се осъществява под патронажа на кмета на града. Той е един от най-престижните прояви за млади поп-рок изпълнители, място за творчески контакти и сверяване на художествени критерии и постижения. Целите на конкурса са: - предоставяне на сценична изява на млади таланти; - създаване на нови български музикални творби; - стимулиране на талантливи изпълнители; - опознаване на културата на отделни народи чрез осъществяване на контакти.

Мотото на конкурса е: "Не на наркотиците, не на страха, да пазим природата, да спасим човечеството". Конкурсът има запазен музикален сигнал и статуетка, чийто автор е Георги Стефанов. Началото на конкурса е през май 1988 г. Досега конкурсът има 17 издания. В международното жури са участвали специалисти от Русия, Гърция, Румъния, Израел, Грузия и др. Европейският поп-рокконкурс "Сарандев" освен конкорсна има и съпровождаща програма. Организационният комитет дава възможност на много младежки състави, балети, солисти и инструменталисти да се включат в съпътстващите инициативи на конкурса - открити и закрити сцени, екоинициативи, денс парти "Заедно срещу дрогата", оформянето на цветни лехи, културен туризъм, организиране на изложби и други



Литература

Видни личности, свързани с Добрич

Външни препратки


Шаблон:Градове в Българияde:Dobritsch en:Dobrich fi:Dobritš fr:Dobritch ko:도브리치 nl:Dobritsj (stad) pl:Dobricz pt:Dobrich sv:Dobritj tr:Hacıoğlu Pazarcık

Лични инструменти