Простотия

от Всичко за 1 лев, свободната енциклопедия

(Разлики между версиите)
Версия от 15:57, 20 окт 2013
Baten8 (Беседа | приноси)

← Go to previous diff
Версия от 16:26, 17 ное 2014
Baten8 (Беседа | приноси)

Go to next diff →
Ред 3: Ред 3:
== Измерване == == Измерване ==
-В системата [[Си|SI]], мерната единица за простотия е ''[[Чочо Попйорданов]]'' (да не се бърка с ''[[Петър Попйорданов]]''). Тя сравнява простотията на даден предмет с аудиозапис на песен на Радо Шишарката, изпълнена на живо. В практиката са удобни и производните мерни единици ''кѝлочочо'' и ''мегачочо''.+В системата [[Си|SI]], мерната единица за простотия е ''[[Азис]]''. Тя сравнява простотията на даден предмет с аудиозапис на песен на Азис, изпълнена на живо. В практиката са удобни и производните мерни единици ''кѝлоазѝс'', ''мегаазѝс'' и ''тераазѝс''.
-За измерване въздействието на социални явления, протичащи във времето, се използва мярката ''чочота в минута''. Това ни позволява да сравним простотията в песен на Радо Шишарката с простотията в песните на други изпълнители. Този метод на измерване се използва при съставяне на предаването New Voice по телевизия The Voice и на класацията от хитове на радио ''Вазелина''.+За измерване въздействието на социални явления, протичащи във времето, се използва мярката ''азѝси в минута'' и/или ''азѝси в секунда''. Това ни позволява да сравним простотията в песен на Азѝс с простотията в песните на други изпълнители. Този метод на измерване се използва при съставяне на предаването New Voice по телевизия The Voice и на класацията от хитове на радио ''Вазелина''.
== Зависимости == == Зависимости ==
Ред 17: Ред 17:
Основният закон в ''Теория на простотията'', известен още като ''Закон на [[бат Пепи]]'', гласи: Основният закон в ''Теория на простотията'', известен още като ''Закон на [[бат Пепи]]'', гласи:
- ''Никой не може да пее с повече от 1 чочо/минута, освен самият Радо Шишарката.''+ ''Никой не може да пее с повече от 1 азис/минута, освен самият '''[[Азис]]'''.''
-Един от опиталите се да опровергаят този закон, е [[Икебаната]]. Все пак истинско брожение в научната общност предизвиква [[Божо]], като за сега замерените резултати остават непотвърдени и несигурни, макар че някои учени плахо предполагат, че в този случай може да става дума за простотия измервана в ''мегачочо/минута'', явление, което не е било наблюдавано, хъм… поне досега.+Един от опиталите се да опровергаят този закон, е [[Икебаната]]. Все пак истинско брожение в научната общност предизвиква [[Божо]], като за сега замерените резултати остават непотвърдени и несигурни, макар че някои учени плахо предполагат, че в този случай може да става дума за простотия измервана в '' стотици хиляди терааазѝси/секунда'', явление, което не е било наблюдавано, хъм… поне досега.
[[Категория:Наука]] [[Категория:Наука]]

Версия от 16:26, 17 ное 2014

Това е качествена характеристика за нещата: колкото повече простотия има в даден предмет или социално явление, толкова по-качествено е то. При избор между две или повече неща, вие искате да изберете най-качественото от тях, което налага нуждата от измерване на простотията.

Измерване

В системата SI, мерната единица за простотия е Азис. Тя сравнява простотията на даден предмет с аудиозапис на песен на Азис, изпълнена на живо. В практиката са удобни и производните мерни единици кѝлоазѝс, мегаазѝс и тераазѝс.

За измерване въздействието на социални явления, протичащи във времето, се използва мярката азѝси в минута и/или азѝси в секунда. Това ни позволява да сравним простотията в песен на Азѝс с простотията в песните на други изпълнители. Този метод на измерване се използва при съставяне на предаването New Voice по телевизия The Voice и на класацията от хитове на радио Вазелина.

Зависимости

Въвежднето на мерна единица за простотия ни позволява да дефинираме важна аксиома: въздействието на дадено социално явление е функция на простотията. Съществуват данни, че тази зависимост е била позната още на древните чалга и гейпоп изпълнители.

С повишаване на простотията, въздействието рязко се подобрява. От друга страна, недостигът на простотия може да доведе до състояние на демотивация или отегчение
С повишаване на простотията, въздействието рязко се подобрява. От друга страна, недостигът на простотия може да доведе до състояние на демотивация или отегчение

Първи закон за простотията

Основният закон в Теория на простотията, известен още като Закон на бат Пепи, гласи:

Никой не може да пее с повече от 1 азис/минута, освен самият Азис.

Един от опиталите се да опровергаят този закон, е Икебаната. Все пак истинско брожение в научната общност предизвиква Божо, като за сега замерените резултати остават непотвърдени и несигурни, макар че някои учени плахо предполагат, че в този случай може да става дума за простотия измервана в стотици хиляди терааазѝси/секунда, явление, което не е било наблюдавано, хъм… поне досега.

Лични инструменти