Шипка

от Всичко за 1 лев, свободната енциклопедия

(Разлики между версиите)
Версия от 00:39, 3 сеп 2006
Naiaden Lord (Беседа | приноси)
Шипка
← Go to previous diff
Версия от 10:42, 25 яну 2008
Shitfest (Беседа | приноси)

Go to next diff →
Ред 24: Ред 24:
== Допълнителни източници == == Допълнителни източници ==
Според някои източници паметника на връх Шипка е построен за да могат от него храбрите български войни да мятат големи камъни по главите на храбрите турски войни... Според някои източници паметника на връх Шипка е построен за да могат от него храбрите български войни да мятат големи камъни по главите на храбрите турски войни...
 +
 +[[Категория:Вероятностти]]

Версия от 10:42, 25 яну 2008

Увеличаване
Съдържание

История

На връх Шипка загиват редица българи и още повече турци.

Според очевидци, мъртвите българи са продължили да се сражават геройски с живите турци, докато мъртвите турци са се въздържали от действия и са наблюдавали докрай битката, без повече да взимат страна.

Съвременни учени некрофили обясняват драстичните различия в поведението на двата вида мъртъвци с религията. Докато турците са били сигурни, че отиват директно в рая и затова са сметнали за излишно да се морят с повече действия, то българите са сметнали за необходимо да се подсигурят двойно, тройно и повече пъти, просто така, за всеки случай.

Това донякъде обяснява мистериозните некромантски фрази, срещани в творчеството на Иван Вазов.

Все още остава неразгадана мистерията как точно Радецки се е качил на върха с кораба. Но според очевидци с него е докран пичи грип от Румъния, с който са били заразявани турците.

Историческо значение

Паметникът на връх Шипка е построен, за да може България чрез него да покаже среден пръст на останалите държави.

Според Збигнев Бжежински пък, на голямата шахматна дъска на света това е топът на H1 и архитектът на сградата е успял да докара прилика с фигурата. Според анализатори това само доказва, че, поне от шахматна гледна точка, България е на гъза на географията. Според други обаче, по-добре топът да ти е на гъза, отколкото да си на топа на устата.

Самият Бжежински не бе открит за коментар.

Изводи

Историческата действителност на турския погром може да бъде обобщена чрез старата селска поговолка:

"В чуждо село и керемидите бият!"

Допълнителни източници

Според някои източници паметника на връх Шипка е построен за да могат от него храбрите български войни да мятат големи камъни по главите на храбрите турски войни...

Лични инструменти