СКАТ

от Всичко за 1 лев, свободната енциклопедия

Revision as of 01:07, 5 май 2006; view current revision
←Older revision | Newer revision→

Голямата ми дъщеря (13 години) е със стафилокок Ауреус в гърлото. Открихме го случайно, тя беше преболедувала гадния грип и вече нямаше никакви оплаквания. Ходихме по друг повод при УНГ лекар и той като й видя гърлото, явно нещо го е усъмнило и пусна изследване на гърлен и носен секрет. Това, което ме притеснява, е че може да го предаде и на брат си (1 год.) докато го целува и т.н. Какво да правя? Сега смятам да пусна изследвания и на сина ми, а и за нас двамата с баща й, необходимо ли е? Лекарят УНГ, видя антибиотикограмата й изписа лечение, което като го видя алерголожката й (също и педиатър) каза, че сега вече не лекували стафилококи с антибиотици. newsm78 На кого да вярвам? В другиден пак сме при алерголожката, заради сенната хрема на щерката, но ако някоя от вас се е сблъсквала с такъв проблем, ще се радвам да чуя мнения. Моите деца също бяха със стафилококи в гърлото, и двамата пиха антибиотик-Аугментин.Изследвания на малкия задължително пусни, голяма е вероятността щом каката има и той да има.Би трябвало щом секрета е положителен да е направена и антибиограма за да се види какъв антибиотик да пиете.

Бактериалната пневмония се причинява от болестотворни микроорганизми, попаднали в белите дробове. Най-честите видове бактерии, които причиняват пневмония, са пневмококи, стрептококи, стафилококи, клебсиела и други. У възрастни лица пневмонията най-често се причинява от пневмококи. Пневмококите се намират в носоглътката на човека. За възникване на пневмония е необходимо човек да вдиша /аспирира/ секрет от назофаринкса /носоглътката/, съдържащ бактерии. Проникналите в белите дробове бактерии бързо причиняват възпаление.

Болестта започва бързо, с разтрисане и покачване на телесната температура до 39.5 градуса С, учестено дишане, умерен задух, болка в гръдния кош, кашлица, която отначало е суха, а след 2-4 дни става влажна с отделяне на храчки. Болните често се изпотяват, кожата им е бледа, а устните - леко синкави. При подобрение температурата се нормализира, кашлицата и храчките постепенно намаляват и изчезват и болните за кратко време /до един месец/ се възстановяват напълно. По-тежко протича пневмонията, причинена от стафилококи или гъбички, както и пневмонията при усложнени инфекциозни заболявания.

Лечението на бактериалната пневмония е консервативно. Прилагат се антибактериални лекарства /антибиотици, химиотерапевтици/, противогъбични медикаменти, болкоуспокояващи, спазмолетици, отхрачващи средства. Пневмонията у деца се лекува в болнично заведение.

Прогнозата на бактериалната пневмония е добра. Прогнозата на късно лекуваната и усложнената пневмония, както и на стафилококовата пневмония е сериозна.

Профилактиката се състои в избягване или отстраняване на причините и предразполагащите фактори - усложнения при инфекциозни болести, контакти с лица, болни от възпалителни процеси в носоглътката, провеждане на закалителни процедури, както у деца и оздравяващи, така и у възрастни.

Лични инструменти