Мем

от Всичко за 1 лев, свободната енциклопедия

Revision as of 15:35, 28 ное 2017; view current revision
←Older revision | Newer revision→

Мем е най-общо казано вирус който се разпространява през мрежа/медия до крайно устройство с подходящ софтуер. В случая мрежата е езика, крайното устройство вашия мозък а липсата на морални ценности а.к.а. firewall /antivirus е причината хората да се заразяват с такива вредни тъпи меми като например "много пари". Може да се счита за статистически доказано че голям процент от хората спечелили внезапно много пари например от Тотото ( дума с три о-та и три Тъ-та но има и по-странни думи като например Бъдъмба, дума с две Бъ-та и две Ъ-та с която се самонарича * )след като ги профукат заживяват след това по-зле отколкото преди дс е сдобият с тях. Според един лама парите са енергия в сгъстен вид като електрическия ток и хора без курс по електротехника ги бие тока, съответно и за парите същата работа. За аналния секс има древен мем "доматена люспа (https://www.google.bg/search?q=%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B0+%D0%BB%D1%8E%D1%81%D0%BF%D0%B0+%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&dcr=0&ei=J4EdWonTAbTY8Af497jQAQ)" още от древния соц.Повечето отговори на въпроса "Какво да правя ако след гъзобрък си извадя уя с доматена люспа са - "Ами помъчи се да изВадиш още". Надолу копирано от уики.

.... Мeм е „идея, поведение или стил, който се разпространява от човек на човек в дадена култура“.

Думата мeм (на английски: meme (/ˈmiːm/)) е изкована чрез скъсяване на древногръцката μίμημα, означаваща нещо, което се имитира.

Въведена е от Ричард Докинс в книгата му „Себичният ген“ (1976) при обсъждане на еволюционното естество на разпространението на идеи и културни явления. Мeмовете се разпространяват в меметична среда, като прескачат от мозък в мозък чрез процес, който в най-широкия смисъл може да бъде наречен имитация. Според Ричард Докинс разпространението на мeмовете е проява на Дарвиновата теория под друга форма.

Мeмовете следва да се разглеждат като живи структури не само в метафоричен, но и в технически смисъл. Когато се “посади” мeм в даден мозък, той буквално го опаразитява, превръщайки го в носител на разпространението на мема точно по начина, по който вирусът опаразитява генетичния апарат на клетката гостоприемник.

През 1988 г. понятието мем влиза в официалния списък на думи, предвиждани за бъдещите издания на Оксфордския речник на английския език, а през 1997 г. е добавено в речника.

Типични примери за мемове са хитовите мелодии, идеите, крилатите фрази, начинът на обличане, видовете грънчарство и архитектурните стилове.

Хуан Делиус (специалист в областта на мозъка) публикува подробна картина на това, как би изглеждал невронният хардуер на мема. Делиус подчертава ясното разграничаване между мeмовете от техните (“фенотипни”) въздействия. Той придава огромно значение на коадаптираните меметични комплекси, в които мемовете са селектирани заради взаимната им съвместимост.



  • Някои я знаят като Калина Атанасова. Други – като Бъдъмба. Но без значение как ще я наречете, тя е талантлива и креативна.
Лични инструменти