Поезия на интелектуалните светила
от Всичко за 1 лев, свободната енциклопедия
„Станах на 15, имам талант, учителката по физическо каза, че пиша много хубаво, ще стана поетеса” хвали се младата поетеса Дочка пред рехава аудитория, добавяйки, че явлението "изобщо не е ново за света. Ама изобщо. И като казвам изобщо, имам предвид ИЗОБЩО.", като продължава с нафукан тон...
"И така, бидейки виден алтруист (през повечето време), реших да публикувам Наръчник за млади изявени поети в няколко лесни стъпки'." r подхилквайки се заявява с патос " И родната поезия никога не беше същата..." (хм)
Според наръчника:
Ето ги и стъпките:
1. Пощадеи читателя – читателите са нежни и застрашени животинки. По последни данни на Института по Зоология и Окултни Науки към Българската Академия на Науките (ИЗОН към БАН) в България са останали стотина индивида, 70% женски, а останалите – сътрудници на същия институт. Активни са след мръкване. Преследвани са заради ценната им кожа и чувството за малоценност, което насаждат у населението. Ако тези данни Ви накараха поне малко да сте съпричастни към съдбата на горките същества, то оставете химикалката, изгорете хартията и си пуснете Тони Стораро.
2. Римата – независимо от целта на поезията (била тя любовна, любовна или любовна), римата е много важна част от нея. Без рима, Вашето произведение преминава в друг жанр, а читателите Ви- само измежду сътрудниците на ИЗОН към БАН. Но за доброто на поезията и на човечеството, апелирам, не употребявайте рими като:
Сърце – лице
Дъх – връх
Ден – мен
Мила – сила
Далечна – вечна и т. н.
И за Бога, За Гьоте, за Яворов и Дамянов, не римувайте нищо с местоимението „ТИ”. То не е предназначено да замазва липсата на точна мерена реч или бедния лексикален фонд на автора.
3. Методиката на робота - методиката на работа е изключително важна при създаване на поетична творба. И понеже музата идва на различни места според авторовата специфика, тук не мога да помогна с много полезни съвети, но мога да подскажа какво НЕ трябва да се прави. Най-вече, изключете радио Веселина, Вероника, Ани, Златка или която и да е родна радиостанция с подобна фонотека. БрЕлянтната компазиция на текстовете, както и завидното им разнообразие може да Ви подтикне към плагиатство, а това вреди на идеята, а и на ИЗОН към БАН. Не унищожавайте родната наука- Серьоша ще се сърди!
4. Забравете детските сборници с пословици и поговорки, както и числителните редни и бройни имена. ( За справка: русо гладно няма, претворена в музика от маестро Ерик и 2,3,4, дело на друг доайен-Тони Стораро).
И така, ако решите да следвате Наръчника, сигурна съм, че ще предизвикате фурор пред учителката по физическо, а може би дори и пред даскала по биология. Успех!
Наръчник END
За сега не е ясно дали наръчникът е функционален, тоест дали оказва илюминиращ ефект върху писането на поезия.