Бургас

от Всичко за 1 лев, свободната енциклопедия

(Разлики между версиите)
Версия от 18:13, 7 дек 2008
12tr4 (Беседа | приноси)
География
← Go to previous diff
Версия от 18:13, 7 дек 2008
12tr4 (Беседа | приноси)
Географско положение
Go to next diff →
Ред 32: Ред 32:
Изготвя се нов градоустройствен план, който ще отвори града към морето и ще включва няколко нови жилищни комплекса, както и нов пътен възел за южното черноморие, който ще облекчи трафика в града. Изготвя се нов градоустройствен план, който ще отвори града към морето и ще включва няколко нови жилищни комплекса, както и нов пътен възел за южното черноморие, който ще облекчи трафика в града.
-Климат+=== Климат ===
Климатът е благоприятен за възстановяване – мека зима и топло слънчево лято. Климатът е благоприятен за възстановяване – мека зима и топло слънчево лято.
През 1928 г. Бургаският залив замръзва и с файтони се е ходило до остров Света Анастасия. Замръзването се е дължало не толкова на ниските температури, а на големия ледоход по река Дунав и относителната затвореност на Бургаския залив. През 1928 г. Бургаският залив замръзва и с файтони се е ходило до остров Света Анастасия. Замръзването се е дължало не толкова на ниските температури, а на големия ледоход по река Дунав и относителната затвореност на Бургаския залив.

Версия от 18:13, 7 дек 2008

Бургас е град в Източна България, център на Община Бургас, както и на най-голямата по площ (7748,1 кв.км) Област в България. Той е най-големият град и важен икономически, културен, административен център на южното българското черноморие. Със своите 230.961 жители[1], Бургас се нарежда на четвърто място по численост на население в страната след София, Пловдив и Варна.

Той е дом на много известни български поети, композитори, певци, актьори, режисьори, художници, фотографи и спортисти. Градът разполага с множество паркове и градинки за отдих. Тук се намира и най-натовареното летище в страната, след това в София. Пристанище Бургас е с най-голям товарооборот в България. През лятото градът е посещаван от български и чужди туристи. Снимка на Бургас от космоса


География

Географско положение

Град Бургас се намира в най-западната точка на Бургаския залив и в източната част на Бургаската низина, която се намира на изток от Горнотракийска низина. Бургас е разположен на брега на Черно море и дава името на Бургаския залив - най-големият и най-вдаденият в континента на българското Черноморие. Бургас се намира на 389 км от София, на 272 км от Пловдив и на 350 км от Истанбул. Заобиколен е от езерата Вая, Атанасовско и Мандренско езеро. През Бургас минава европейският транспортен коридор 8 [2]

Административно-териториално деление

Град Бургас е разделен на следните квартали и жилищни комплекси:

   * Акациите
   * Братя Миладинови
   * Възраждане
   * Горно езерово
   * Долно езерово
   * Зорница
   * Изгрев
   * Лазур
   * Лозово
   * Меден рудник
   * П. Р. Славейков
   * Победа
   * Сарафово
   * Крайморие
   * Център

Изготвя се нов градоустройствен план, който ще отвори града към морето и ще включва няколко нови жилищни комплекса, както и нов пътен възел за южното черноморие, който ще облекчи трафика в града.

Климат

Климатът е благоприятен за възстановяване – мека зима и топло слънчево лято.

През 1928 г. Бургаският залив замръзва и с файтони се е ходило до остров Света Анастасия. Замръзването се е дължало не толкова на ниските температури, а на големия ледоход по река Дунав и относителната затвореност на Бургаския залив.

Лични инструменти