Протестанти

от Всичко за 1 лев, свободната енциклопедия

(Разлики между версиите)
Версия от 18:35, 8 окт 2012
Winner95 (Беседа | приноси)

← Go to previous diff
Версия от 11:51, 25 окт 2013
Baten8 (Беседа | приноси)

Go to next diff →
Ред 1: Ред 1:
-Първоначално терминът "протестантство" или "протестантизъм" е означавал "да бъдеш свидетел", а не "да си срещу нещо", както е общоприетата съвременна всекидневна интерпретация на думата, която сякаш говори за някаква демонстрация срещу нещо. В противовес на това латинският префикс "pro" се превежда като "за". Латинското прилагателно "protestans" се отнася до човек, който свидетелства публично или някой, който доказва нещо или протестира (и от тук негативното и двусмислено значение на думата "демонстратор" - някой, който показва или изявява, или някой, който протестира или се противопоставя). През ранните дни на Реформацията терминът "протестант" се използва в съвсем тесен смисъл за група владетели и имперски градове, взели участие в народното събрание в град Шпайер, които през 1529 протестират срещу Вормския едикт, забраняващ лутеранското учение в Свещената римска империя.+Първоначално терминът "протестантство" или "протестантизъм" е означавал "да бъдеш свидетел", а не "да си срещу нещо", както е общоприетата съвременна всекидневна интерпретация на думата, която сякаш говори за някаква демонстрация срещу нещо. В противовес на това латинският префикс "pro" се превежда като "за". Латинското прилагателно "protestans" се отнася до човек, който свидетелства публично или някой, който доказва нещо или протестира (и от тук негативното и двусмислено значение на думата "демонстратор" - някой, който показва или изявява, или някой, който протестира или се противопоставя). През ранните дни на Реформацията терминът "протестант" се използва в съвсем тесен смисъл за група владетели и имперски градове, взели участие в народното събрание в град Шпайер, които през 1529 протестират срещу Вормския едикт, забраняващ лутеранското учение в Свещената Римска империя.
 + 
 +Сега Протестанти се наричат всички, които вдигат джънгър от [[Нищо|няма-нищо]], държат се като [[цигани]] на масата, пишат в стила на [[Индийски програмисти|индийските програмисти]] и вършат всякакви [[Склефук|цигании]], [[Намъмване|намъмват]], муфтят, слушат нещо, различно от [[чалга]] или [[Dumbstep|тъпстеп]], или хора, които спазват законите по буквата и гледат новините на [[бтв]].
 + 
 +[[Категория:Изпитано на Запад]] [[Категория:Изпитано в България]] [[Категория:Изпитано в Македония]]

Версия от 11:51, 25 окт 2013

Първоначално терминът "протестантство" или "протестантизъм" е означавал "да бъдеш свидетел", а не "да си срещу нещо", както е общоприетата съвременна всекидневна интерпретация на думата, която сякаш говори за някаква демонстрация срещу нещо. В противовес на това латинският префикс "pro" се превежда като "за". Латинското прилагателно "protestans" се отнася до човек, който свидетелства публично или някой, който доказва нещо или протестира (и от тук негативното и двусмислено значение на думата "демонстратор" - някой, който показва или изявява, или някой, който протестира или се противопоставя). През ранните дни на Реформацията терминът "протестант" се използва в съвсем тесен смисъл за група владетели и имперски градове, взели участие в народното събрание в град Шпайер, които през 1529 протестират срещу Вормския едикт, забраняващ лутеранското учение в Свещената Римска империя.

Сега Протестанти се наричат всички, които вдигат джънгър от няма-нищо, държат се като цигани на масата, пишат в стила на индийските програмисти и вършат всякакви цигании, намъмват, муфтят, слушат нещо, различно от чалга или тъпстеп, или хора, които спазват законите по буквата и гледат новините на бтв.

Лични инструменти