НетИсСат

от Всичко за 1 лев, свободната енциклопедия

(Разлики между версиите)
Версия от 12:18, 24 окт 2005
LongJohn (Беседа | приноси)
QMS
← Go to previous diff
Версия от 11:11, 28 окт 2005
83.228.120.100 (Беседа | приноси)

Go to next diff →
Ред 37: Ред 37:
Следва да се отбележи че мениджърският екип на фирмата е между 40 и 50% от персонала. Роднинските връзки, типични за [[Абсурдистан]], не са изключение. Следва да се отбележи че мениджърският екип на фирмата е между 40 и 50% от персонала. Роднинските връзки, типични за [[Абсурдистан]], не са изключение.
 +
 +
 +== Месечни задачи ==
 +Друга типична особеност е раздаването на така наречените "Месечни задачи", определени от великя шаман на племето [[НауруБауру]] като: "Извратено и слабоумно виждане на висшестоящ с какво трябва да си губи времето служителя в почивките между дремките на работното място". Важно е да се отбележи, че "Месечните задачи" се раздават от мениджърите на служителите, които от своя страна ако са мениджъри на някой друг гледат да му пробутат задачката и т.н., с две думи "Месечната задача" влиза в определението "Kids, don't try this at home!!!". Като цяло смисълът на "Месечната задачка" е да се отчете дейност по така наречения "нов софтуер" (виж глава [[QMS]]), което само по себе си е постижение, предвид че някои от компилирание до [[Ц|C]] модули се дънят и прекомпилират сами (!) до ТурбоПаскал...<br>
 +В крайна сметка резултатите от раздаване на "Месечни задачки" са следните:<br>
 +1. служителят играе "Старкрафт" в мрежа със зергове или<br>
 +2. служителят пие водка и не иска да черпи или<br>
 +3. служителят гледа в една точка на тавана, мечтаейки за срещи с мениджърите или<br>
 +4. служителят по cял ден си чати с колежките от поддръжката или<br>
 +5. служителят не може да заспи без плюшено мече.<br>
 +Броят на месечните задачки се определя от нивото, заемано в мениджърската йерархия, но в повечето случаи варира от 1 до "кой колкото може да носи".

Версия от 11:11, 28 окт 2005

Най-големия конкурент на БТК. Позната още като СатИзНет или "Този нет от сата ли спря да идва, или от другаде".

Съдържание

Ранни години

Първоначално системата за управление на качеството в НетИсСат заимства повечето си идеи от танците за дъжд, практикувани от шаманите на племето НауруБауру. Ритуалите на това племе включват танци върху костенурка, намазана със свинска мас и приготвяне на рагу от воден плъх. След като няколко пъти обаче над София се излива порой заради тези Куолити Ашуранс мероприятия във фирмата, е взето решение да се въведе QMS (Quit Making Shit) софтуер.

QMS

Първоначално дейността по въвеждане на новия софтуер се сблъсква с различни пречки. Първият спорен пункт е какво програмно решение да се ползва - част от мениджърите са за Javascript, други имали предпочитания към Java, компилирана до C. Срещат се и поддръжници на асемблерните решения, но при обсъждането падат под масата още след втората бутилка водка и идеите им са презрително отхвърлени.

Хората от фирмата, натоварени с въеждането на новия софтуер, се сблъскват с най-различни проблеми. Някои от тях страдат от хронично разтройство, други намират в задните си части забити пирони и кабърчета, трети редовно засядат в асансьора за по ден-два.

Машината, на която е инсталиран софтуера, редовно търпи различни видове саботаж:
- морков, напъхан във главния вентилатор на захранването: 3 пъти
- разлята водка в PCI слота: 2 пъти
- намерен умрял плъх между 3-та и 4-та плоча на хард диска: 5 пъти
- запоен бушон към SCSI контролера: 3 пъти
- забит пирон между 37-о и 38-о краче на процесора: 2 пъти

"Сега вие се смеете, ама като падне атомна бомба аз ще се смея!"
- смее се Николай Бакърджиев пред телевизия СКАТ

Точно когато всичко изглежда изгубено, за координатор на проекта е назначен Николай Бакърджиев. Според едни тази особа е преродения инквизитор Торквемада, според други - ученик на дявола. Впрочем не пречи и двете мнения да са верни. Воден от принципа "Чрез алкохолизъм към дебилизация", той въвежда 10% от QMS-a за 5 часа, 39 минути и 25 секунди.

На същия мъдър рационализтор принадлежи мисълта "QMS-ът ще се вкара, но няма как да се изкара".

Мениджърски екип

Характерна за фирмата практика е назначаването за мениджъри на особенно неподходящи за целта хора. По-долу ще посочим някои по-важни критерии за избор на мениджъри в НетИсСат:

  • Да има бегла или по-добре никаква представа от екипа и дейността за която е отговорен
  • Да бъде абсолютно незаинтересован от поста
  • Най-добре ако е постъпил на работа във фирмата преди не повече от седмица(това най-вероятно е за да се избегне страха от заеманата длъжност на иначе запознат с механизмите на работа служител)
  • Безотговорността и добрия вънщен вид са предимство
  • Умение да се обещава по много от всичко на всеки без оглед на възможността обещанието да се изпълни
  • Комсомолския дух е предимство
  • Ако познавате шефа всички горни изисквания са без значение

Следва да се отбележи че мениджърският екип на фирмата е между 40 и 50% от персонала. Роднинските връзки, типични за Абсурдистан, не са изключение.


Месечни задачи

Друга типична особеност е раздаването на така наречените "Месечни задачи", определени от великя шаман на племето НауруБауру като: "Извратено и слабоумно виждане на висшестоящ с какво трябва да си губи времето служителя в почивките между дремките на работното място". Важно е да се отбележи, че "Месечните задачи" се раздават от мениджърите на служителите, които от своя страна ако са мениджъри на някой друг гледат да му пробутат задачката и т.н., с две думи "Месечната задача" влиза в определението "Kids, don't try this at home!!!". Като цяло смисълът на "Месечната задачка" е да се отчете дейност по така наречения "нов софтуер" (виж глава QMS), което само по себе си е постижение, предвид че някои от компилирание до C модули се дънят и прекомпилират сами (!) до ТурбоПаскал...
В крайна сметка резултатите от раздаване на "Месечни задачки" са следните:
1. служителят играе "Старкрафт" в мрежа със зергове или
2. служителят пие водка и не иска да черпи или
3. служителят гледа в една точка на тавана, мечтаейки за срещи с мениджърите или
4. служителят по cял ден си чати с колежките от поддръжката или
5. служителят не може да заспи без плюшено мече.
Броят на месечните задачки се определя от нивото, заемано в мениджърската йерархия, но в повечето случаи варира от 1 до "кой колкото може да носи".

Лични инструменти